Oldalunk sütiket használ a jobb működés érdekében. Olvasd el a részleteket megújult adatvédelmi szabályzatunkban.

Hamarosan elérhető a hajlítható OLED lámpa - milliméteres vastagságú világítótestek

Hamarosan elérhető a hajlítható OLED lámpa - milliméteres vastagságú világítótestek

A legmodernebb TV készülékek kapcsán már bizonyára Ti is hallottatok a világítástechnika egyik legújabb vívmányáról, az OLED-ről. Ezzel a technológiával akár milliméter vastagságú, hajlíthatóan beépíthető világítótestek is készíthetők, nemcsak otthonokba, hanem épületek homlokzati elemeként is.

Mi az az OLED?

Az OLED szorosan kapcsolódik a LED-technikához, vékony, milliméteres, szinte súlytalan, fóliaszerű anyagról van szó, mely üveg, vagy műanyag felületre kerül. A hordozórétegre a tintasugaras nyomtatáshoz hasonló, egyszerű technikával kerül fel, így gyártása egyre olcsóbb lesz. Hajlékony felületre is felvihető, így válik lehetővé a feltekerhető kijelzők gyártása is. Sőt, szakemberek szerint akár ruhába varrható kijelzők is készíthetők belőle majd. 


Az OLED az Organic Light-Emitting Diode angol szavak rövidítése; ezek jelentése: szerves fénykibocsátó dióda. Egy OLED-panel működési elve alapjaiban különbözik mind az LCD-k mind a plazmapanelek működési elvétől, ugyanis, amint arra az OLED neve is utal, a dióda a saját maga által előállított fényt bocsátja ki. A fényforrás működési elvének ötlete nem tudósoktól, hanem a természetből, egészen pontosan a szentjánosbogaraktól származik; alapját az képezi, hogy egyes szerves anyagok feszültség hatására fényt bocsátanak ki (elektrolumineszcencia).
Egy OLED-panel esetében réteges felépítést kell elképzelnünk, amelyben az OLED-et két záróréteg fogja közre. Ez a két lap legtöbbször üveg, de polimerek alkalmazása is lehetséges, ez teszi lehetővé ívelt felületek kialakítását is. A két záróréteg között helyezkedik el maga a dióda, szintén szendvicses felépítésben: (kicsit leegyszerűsítve) anód, szerves (vezető) réteg, emissziós réteg és katód sorrendben.

Miért jó?

Az OLED kijelzők közvetlenül bocsátanak ki fényt, így nagyobb szögből válnak láthatóvá, mint pl. a folyadékkristályos technológiával (LCD) készült kijelzők, ezen felül energiahatékonyak is. Az OLED a közvetlen fénykibocsátás miatt kevés áramot használ a sötét színek megjelenítéséhez, nem vet árnyékot és alig melegszik, míg LCD kijelzők a háttérvilágítást szűrik. Esztétikai előnyük pedig az, hogy folyamatosan vékonyabbnál vékonyabb, könnyebbnél könnyebb lámpák és kijelzők, vagy akár óriási méretű világító felületek készülhetnek.

Általános világítás terén az LG 2014-ben jelentette meg első OLED paneljeit, idén pedig jelezték, hogy megkezdik sorozatgyártását, annak érdekében, hogy csökkenteni tudják az árakat. Ebben a technológiában élen jár a gyártó, azonban eddig szinte csak építészeknek, tervezőknek bocsátották rendelkezésre a hajlékony paneleket. Kereskedelmi forgalomban való megjelenésre 2018. nyarán számíthatunk.

Hamarosan akár ilyen csodák díszíthetik nem csak a luxusüzletek, szállodák belső tereit, hanem otthonunkat is! :)

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Hírek Blog