Oldalunk sütiket használ a jobb működés érdekében. Olvasd el a részleteket megújult adatvédelmi szabályzatunkban.

Te tudod hogy érdemes kiválasztani a Neked megfelelő LED fényforrást?

Te tudod hogy érdemes kiválasztani a Neked megfelelő LED fényforrást?
Cikkünkben igyekszünk támpontot nyújtani, segíteni néhány tippel, hogy a tökéletes fényforrást tudd kiválasztani igényeidnek megfelelően.

Kisokos a LED fényforrások kiválasztásához

Fényáram: Mindig a lumen értéket nézd, ne a Watt-ban megadott fogyasztást.
A különböző gyártók különböző LED chipet használnak, így a fényhasznosításuk is más lesz.

Hogyan válassz fényerőt?

1500 lumen LED - 100W hagyományos izzó
1000 lumen LED - 75W hagyományos izzó
800 lumen LED - 60W hagyományos izzó
450 lumen LED - 40W hagyományos izzó
300 lumen LED - 35W hagyományos izzó
200 lumen LED - 25W hagyományos izzó
100 lumen LED - 10W hagyományos izzó

 


Sugárzási szög:
 Ha spotlámpád van, figyelj a sugárzási szögre. Válassz minél szélesebb szögű fényforrást általános világításhoz. A spotokat kiemelő világítás céljára fejlesztették ki, így általános világításra nem ez a legalkalmasabb fényforrás. Minőségi termékeknél az elterjedt maximális szélesség 60 fok.

 


Minőség:
 A LED technológiával elérhető, hogy hosszú évekig ne kelljen fényforrást cserélni. Megfelelő minőségű alkatrészekkel előállítható akár 20-30 évig is működő fényforrás.

Természetesen ezeknek az árát nem szabad összehasonlítani a legolcsóbb "eldobható" termékek árával. Már 1.000 Ft környékén is lehet márkás terméket kapni, felesleges néhány száz Ft spórolásért bosszankodni a nem megfelelő minőség miatt később.

Ügyfeleink tapasztalata szerint a párszáz forintért vásárolt fényforrások pár hónap után elromlanak. Az elektronikájuk nem megfelelő, adott esetben tűzveszélyesek is lehetnek.

 

A képen egy kínai GU10 LED fényforrás tápegységének felrobbanása miatt bekövetkezett tűz eredménye látható.
A képen egy kínai GU10 LED fényforrás tápegységének felrobbanása miatt bekövetkezett tűz eredménye látható.


Színvisszaadás:
 A kellemes komfortérzet biztosításához megfelelő minőségű és színhőmérsékletű fehér fény is szükséges.

A jó fényminőséget a magas színvisszaadás biztosítja. Ez a mutató (CRI) határozza meg, hogy környezetünket mesterséges fénnyel megvilágítva a fényforrás milyen jól adja vissza a tárgyak eredeti színét. Érdemes visszagondolni az első kompakt fénycsövekre, amelyek kékesfehér fényt sugároztak és a lakásban minden fakóbb, szürkés árnyalatú volt. Minél magasabb a CRI érték, annál komfortosabb a fényérzet. Olyan fényforrást érdemes választani, ahol minimum 80 a színvisszaadási mutató.

 


Színhőmérséklet:
 Elsősorban ízlés dolga. Van, aki a sárgásabb színű fényeket szereti otthonában, amik a hagyományos izzólámpához hasonlítanak (2700K), de modern lakásokba már előszeretettel választanak természetesebb, világosabb fehér (4000K) árnyalatokat.

Amennyiben a fényforrás színvisszaadása megfelelően magas, a komfortérzetet a színhőmérséklet nem befolyásolja. Azonban összefüggés van az emberi aktivitás és a színhőmérséklet között. A napfelkeltéhez és naplementéhez hasonlító sárgás-vörös melegebb árnyalatok a pihenéshez, míg a hidegebb (6000K körüli) színhőmérséklet - amilyen napközben a természetes fény - munkához és koncentrációt igénylő tevékenységhez köthetők.

A nagy gyártók kínálatában elérhető színhőmérsékletek:
2200K melegfehér
2700K melegfehér
3000K melegfehér
4000K természetes fehér
6500K hidegfehér

 


4000K természetes fehér | 3000K melegfehér | 2700K melegfehér

Tartalomhoz tartozó címkék: Blog Hírek