Tervezés
A túl sok lámpa természetellenes hatást kelthet és feleslegesen fogyasztja az energiát is. Próbáld kitalálni, hova szeretnél mindenképpen megvilágítást. Az ötletelés során akár sematikus rajzokat is készíthetsz, hátha közelebb visz a megfelelő lámpaforma és fényerősség kiválasztásához. Ha már megvan a tökéletes lámpatípus, vásárláskor figyelni kell rá, hogy megfelelő védettséggel rendelkezzen a környezeti hatások ellen. Minimum IP44-es védelem szükséges kültéri világítás esetén, ami a fröccsenő víz, rovarok, apró törmeléktől való védelmet már biztosítja, ám jobb, ha magasabb ez az érték. A kültéri lámpák kapcsolóinak elhelyezésére is figyeljünk oda, esőtől védett helyre kerüljenek.


Hova kerüljön világítás?
Közlekedő útvonalak megvilágítása
Az első dolog, ami a legmutatósabb lehet, az irányfény, amely végigvezet a kaputól a bejárati ajtóig. Ez a gyakorlatban is hasznos, nem csak design elemként funkcionálhat. Fő célja a járda megfelelő kivilágítása és otthonunk stílusához legjobban megfelelő lámpatestek megválasztásával nagyon sokat dobunk a kültér látványán. A közlekedő utakat megvilágíthatjuk álló lámpákkal, magas kandeláberekkel vagy alacsonyabb talpas lámpákkal is, valamint a ház mellett elvezető útvonalon kültéri fali lámpákkal, vagy akár kültéri függesztékekkel. Alacsonyabb állólámpáknál figyeljünk arra, hogy olyan típust válasszunk, mely felfelé nem világít, így nem zavarja a szemünket, ám az utat jól megvilágítja.
Világítás a teraszon, garázs előtt
A terasz megvilágítására szintén többféle lehetőség közül választhatunk. Kültéri függesztékkel, különleges asztali lámpákkal és /vagy fali lámpákkal is kialakíthatjuk a megfelelő világítást, de választhatunk kültéri mennyezeti lámpát is.
Mennyezetbe, falba süllyeszthető világítást, taposható lámpákat szerelhetünk fel a házba vezető nyitott folyosóra, fedett teraszra is.
A kerti lámpák telepítése során fontos szempont, hogy ne nehezítsük vele saját életünket. Nem érdemes olyan kerti fényeket helyezni a garázs elé, melyek a kiállásnál elvakítják a vezetőt, mert rossz magasságban vannak a világítótestek, vagy nem megfelelő a lámpák fényének iránya.


Fókuszálj a zöldre!
Jó ötlet-e növények közé rejteni fényforrásokat? Igen! A LED nem termel akkora hőt, mint a hagyományos izzók. A hőtermelésnek nagy jelentősége van, ugyanis a kerti lámpa gyakran kerül egy növény közvetlen közelébe, a LED világítás pedig nem perzseli meg kedvenc virágunkat. Fákat, bokrokat, virágágyásokat megvilágítani mindig hálás feladat, amennyiben ilyen terveink vannak, használhatunk fénykábeleket, akár leszúrható kerti lámákat is. A milliónyi levél rengeteg irányba töri a fényt, érdekes árnyékokat és nagyon hangulatos látványt hoz létre privát kis természetdarabkánk belsejében. Viszont figyeljünk oda arra, hogy a törzsre is jusson fény, különben idegenül ható, lebegő lombkoronánk lesz gyönyörűen megvilágított kerthelyiség helyett.